NATURAL MALBY - NATURAL PAINTINGS

20.11.2015 13:43

NATURAL malby - nová galerie

Malby přírodními barvami připravenými z amazonských léčivých rostlin podle tradičních indiánských receptur (sangre de grado, achiote, huito, kurkuma) na lýko stromu llanchama, bez chemických a konzervačních přísad.
 
Tyto obrázky pro mne znamenají sen, který se začal spontánně realizovat a který v sobě nesu od doby, kdy jsem v Amazonii začala opět malovat. Obrázky nejsou trvanlivé desetiletí či staletí jako akrylové a olejové malby, přesto však v sobě nesou ducha přírody, svojí mystiku a propojení se silnými medicínami, tam, ve vzdáleném Peru, v jeho prastarém a  moudrém pralese.
 
---
 
Paintings by natural coloures prepared from medicinal plants by a traditional indigenous use (sangre de grado, achiote, huito, curcuma). On the bark of the tree called llanchama, without any chemicals and preservantes.
 
These paintings for me are like a dream what became to realize in reality and what I'm keeping in myself from the time when I started to paint again in the Amazon. They are not for long duration various centuries like oil and acrylic painting but they carry a spirits and mystery of the jungle in connection with strong medicines in old and wise forest.
 
ALBAHACA